Bądź dumny, że jesteś Polakiem.
Jutro 11 listopada 2023 roku mija 105 lat od zdobycia przez Polskę niepodległości. Spełniło się marzenie Polaków. Po 123 latach niewoli Polska stała się wolnym krajem.
Ludzie Lewicy czynnie walczyli o niepodległość Polski i płacili za to życiem lub więzieniem. Marcin Kasprzak, Ludwik Waryński, Stefan Okrzeja, Józef Piłsudski - to najbardziej znane nazwiska, ale podobnych do nich były setki.
Idea socjalizmu była nierozerwalnie związana z ideą odzyskania przez Polskę niepodległości. Socjaliści byli siłą polityczna walczącą od lat, by Polska zerwała zaborcze kajdany.
Pierwsze rządy niepodległej Polski to również lewica – Ignacy Daszyński w nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powołuje Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polski. Na czele pierwszego rządu po 11 listopada 1918 roku stanął socjalista Jędrzej Moraczewski, a jego skąd i program w znacznej części pokrywał się z rządem Ignacego Daszyńskiego, który pierwotnie miał stanąć na czele gabinetu.
Rząd Moraczewskiego wprowadził szereg reform społecznych , a które po raz pierwszy zostały ogłoszone w Manifeście Tymczasowego Rządu Polskiej Republiki Ludowej w Lublinie. 7 listopada 1918 roku, a które wciąż pozostają aktualne: świeckie nauczanie w szkołach; równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości, prawo o ochronie pracy, ubezpieczeniu od bezrobocia, chorób i na starość; 8 godzinny dzień pracy; wolność sumienia, słowa, zgromadzeń i związków zawodowych.
Radom był pierwszym miastem w Królestwie Polskim, które 2 listopada 1918 roku proklamowało Republikę Radomską. Nastąpiło to po rozbrojeniu Austriaków przez odważnych mieszkańców. Miastem zarządzał ,,Komitet Pięciu” złożony z nastawionych niepodległościowo radomian, reprezentujących jednak rożne orientacje ideowe i polityczne. Byli to: lekarz Stanisław Kelles-Krauz, socjalista, w latach 1930- 1938 – senator RP, adwokat Jan Wigura, działacz Ligi Narodowej i Narodowego Związku Robotniczego (w jego mieszkaniu przy obecnej ul. J. Piłsudskiego ukonstytuował się ,,Komitet Pięciu”), adwokat Roman Szczawiński, działacz PPS, w latach 1934-1938 prezydent Radomia, Aleksy Rżewski, mianowany 8 listopada komisarzem Radomia, w latach 1919- 1923 – prezydent Łodzi i Wacław Dębowski, w latach 1916-1918 – wiceprezydent Radomia.
,,Komitet Pięciu” utworzył własne wojsko i milicję,(formacje te dzielnie spisywały się w 1920 r w wojnie polsko-bolszewickiej), agendę zajmującą się aprowizacją. W celu skutecznego udzielenia pomocy biednym , zorganizował roboty publiczne.
11 listopada to dla wielu Polaków jeden z najważniejszych dni w roku.
Patriotycznie pieśni i flagi naszego kraju będą nieodłącznymi elementami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętować będziemy również w Radomiu i z tej okazji specjalne życzenia do wszystkich Radomianek i Radomian skierował Przewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu Waldemar Kaczmarski, życząc wszystkim mieszkańcom wielu radości i wielu pogodnych wzruszeń.
Wspólnie oddajmy hołd wszystkim imiennym i bezimiennym Bohaterom za to, że dzięki ich walce, determinacji i odwadze możemy dziś żyć w wolnym i niepodległym kraju.
Nowa Lewica w Radomiu
[Opr.Jolanta Luty,AL]
Radom, dnia 10 listopada 2023r.